کش و قوس بورس مسکن به کجا رسید؟ - اخبار املاک ، اخبار مسکن ، اخبار ساختمان ، اخبار وام مسکن ، اخبار قیمت املاک


تبلیغات مشتریان ما
برج اداري تجاري مگاپارس
sales occasion house in tehran
مجتمع اداری تجاری آنا
مجتمع تجاری مسکونی فشم
فروش زمین گرمسار
سرویس خبری پلاک 20

هفته گذشته عضو شورای عالی بورس جزئیاتی درباره راه‌اندازی بورس مسکن گفت اما پس از آن رئیس اتحادیه املاک از تورم زا بودن این طرح خبر داد و گفت که این کار سبب افزایش قیمت مسکن می‌شود.

محمد رضا پورابراهیمی می‌گوید که در فاز اول این طرح، املاک نهادهای بزرگ و در فازهای بعدی معاملات انبوه سازان و بنگاه‌های املاک را دربر می‎گیرد.

او همچنین از آماده سازی مقدمات اجرایی شدن بورس مسکن توسط بورس کالا خبر داده و گفته است که اجرایی شدن برنامه بورس مسکن نیازی به تصویب در شورای عالی بورس ندارد و ماموریت آن به بورس کالای ایران محول شده است که در دو بخش اجرایی خواهد شد.

این درحالی است که پیش از این بسیاری از کارشناسان مسکن گفته بودند که راه‌اندازی بورس مسکن امکان پذیر نیست و اگر مسکن به بورس برود، نوسان قیمت شدیدی بر بازار تحمیل می‌شود.

از این رو حسام عقبایی نیز پس از سخنان عضو شورای عالی بورس گفته است که از هر طرحی که به ساماندهی و افزایش شفافیت‎ها و قیمت‎ها کمک کند ، استقبال می شود و با اجرای طرح کد رهگیری هم هیچکس نمی‎تواند یک ملک را به چند نفر بفروشد.به گزارش اقتصادنیوز، رئیس اتحادیه املاک ادامه داد: اما اینکه گفته می‌شود بورس مسکن برای جلوگیری از فروش یک ملک به چند نفر مطرح شده است ، واقعیت ندارد چون اکنون هم نمی‌توان یک ملک را به چند نفر فروخت و این دلیل برای راه‌اندازی بورس مسکن قانع کننده‌ نیست.

اما پور ابراهیمی حرفی دیگر دارد و در این باره نیز به مهر گفته‎است: آئین نامه‎ها، نرم افزارها و سخت افزارهای این بورس کامل شده است و بورس کالا آمادگی دارد که با دریافت تقاضای معاملات املاک و مستغلات از سوی نهادها و دستگاه‌ها در فاز اول اجرای این طرح را کلید بزند.

با این حال عقبایی می‎گوید: در قانون نظام صنفی تجاری هیچ وظیفه‌ای برای بورس جهت راه‌اندازی بورس مسکن و نظارت بر این بخش در نظر گرفته نشده و این کار بر عهده اتحادیه مشاوران املاک است و سامانه کد رهگیری هم به شفافیت معاملات کمک کرده است.

حالا پورابراهیمی معتقد است که با ارائه اطلاعات از سوی متقاضیان، املاک و مستغلات آنها در بورس مسکن مورد معامله قرار می‎گیرد. به گفته وی ، قرارنیست فاز اول که تمام بخش مسکن کشور را شامل شود و شامل املاک و مستغلات بنگاه‎های بزرگ اقتصادی، شهرداری‎ها، بانک‌ها، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، مجموعه نهادها و سازمان‌هایی که جایگاه ویژه در املاک و مستغلات دارند، شرکت‌های وابسته به تامین اجتماعی و غیره را در بر می‎گیرد و از طریق انتشار آگهی اطلاع رسانی پیش از معاملات انجام می‌شود.

او حتی اعلام کرده‌است که در حال حاضر بورس کالا آمادگی معاملات املاک و مستغلات را به صورت کامل دارد و ظرفیت‌ها را فراهم کرده و بسترها آماده است. چرا که در فاز دوم اطلاعات معاملات انبوه‎سازان در کلان شهرها و کسانی که علاقه‌مند به وارد کردن اطلاعات خود در این بورس به منظور شفاف سازی هستند، در بر ‎می‎گیرد.

به گفته وی، در مراحل بعدی اطلاعات معاملات بنگاه‌های املاک می‌تواند وارد بورس مسکن شود و آن‎ها به صورت کارگزار بورس نسبت به انجام عملیات معاملات اقدام کنند.

اما رئیس اتحادیه مشاوان املاک تهران در این باره گفته است که گرچه اعلام شده در مرحله نخست راه‌اندازی بورس مسکن ؛ املاک بنیاد مستضعفان، ستاد اجرای فرمان امام، شهرداری‌ها به انبوه‌سازان فروخته می‌شود که این روند مخالف سیاست‌های دولت در باره منع بانک‌ها از بنگاهداری است، اما راه‌اندازی بورس مسکن به سوداگری دامن خواهد زد و همچنین مغایر اصل 44 قانون اساسی است که کار مردم به خود آن‌ها باید واگذار شود.

اما این عضو شورای عالی بورس براین باور است که راه اندازی بورس مسکن را باعث شفافیت معاملات، مشخص شدن قیمت، از بین بردن قیمت‌های کاذب، کاهش بورس بازی، تامین مالی بخش مسکن، جمع کردن نقدینگی، کاهش ریسک خریداران و تعریف تعهدات و رفع مشکلات مردم در پیش فروش و خرید مسکن و غیره می‌کند در برخی موارد مشاهده می‌شود که یک ملک به ۱۰ نفر فروخته شده است و این باعث مشکلات قضایی و غیره می‌شود که با انجام معاملات مسکن در بورس مسکن این مسائل حل خواهد شد.

در عین حال عقبایی به کلی مخالف راه‌اندازی بورس مسکن است و می‌گوید که این کار باید توسط اتحادیه انجام شود ،چرا که اتحادیه مشاوران املاک 120 هزار عضو دارد و 600 هزار اشتغال ایجاد ‌کرده است و جایگاه این تعداد بنگاه چه خواهد شد؟

چندماهی است که بورسی‌ها به راه‌اندازی بورس مسکن تاکید دارند اما فعالان بازار مسکن می‌گویند نه تنها راه‌اندازی بورس مسکن دردی از مسکن دوا نمی‌کند، بلکه این بازار را هم با نوسانات قیمتی مواجه می‌کند.

پیش‌تر نیز در این باره دبیر انجمن انبوه سازان گفت که بورس، تجربه ورود به بخش مسکن را ندارد و در واقع ساختار بورس ورود به تولید نیست.

علیرضا قهاری گفته بود: اینکه بورس درگیر ساخت و ساز شود شبیه زمانی می‎شود که پزشکان وارد ساخت و ساز می شوند. ممکن است در شرایطی گفته شود سرمایه این افراد در حال گردش ساخت و ساز است، اما باید بدانیم که ورود آن ها به ساخت و ساز اصولی نیست و بهتر است که هرکسی کار خود را انجام دهد.

وی در پاسخ به اینکه آیا راه اندازی بورس مسکن کمکی به خروج از رکود مسکن می کند یا خیر؟ اظهار کرد: شاید راه اندازی بورس مسکن در بخش سرمایه ای بتواند به خروج از رکود کمک کند، اما اینکه کار ساخت و ساز و معاملات به عهده بورس گذاشته شود کار درستی نیست.

به گفته قهاری، در این شرایط ورود مسکن در بورس می‎تواند به صورت صندوق‎های سرمایه‌ای باشد. البته اگر صندوق و منابع پولی وارد بورس شود بهتر است. این فرقی ندارد که این صندوق‎ها مسکن را عرضه کنند یا پتروشیمی. هدف ورود به بورس است و به ماهیت کالا ارتباطی ندارد.

وی یادآور شد: باید شرایط راه اندازی بورس مسکن به گونه‌ای باشد که ساخت و ساز به صورت مستقیم وارد ماهیت بورس نشود و به صورت صندوق سرمایه‎ای ورود کند.

منبع:اقتصاد آنلاین
تاریخ:1394/5/14

سرتيتر خبر ها

ارسال دیدگاه

نام :
آدرس ايميل :
شرح دیدگاه :
   
ارسال شده توسط:پلاک20
تاریخ:1394/04/11 10:23
بخش دیدگاه خبری پلاک 20 جهت دریافت نظرات شما کاربران گرامی راه اندازی گردید. لطفا جهت تکمیل بخش خبری دیدگاه های خود را برای ما ارسال بفرمائید

Push 2 Check