خانه های خالی مشمول مالیات شد - اخبار املاک ، اخبار مسکن ، اخبار ساختمان ، اخبار وام مسکن ، اخبار قیمت املاک


تبلیغات مشتریان ما
برج اداري تجاري مگاپارس
sales occasion house in tehran
مجتمع اداری تجاری آنا
مجتمع تجاری مسکونی فشم
فروش زمین گرمسار
سرویس خبری پلاک 20

تهران - ایرنا - براساس اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم که رئیس جمهور دیروز آن را به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ کرد، خانه های مسکونی خالی از سکنه مشمول مالیات شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، براساس ماده 54 مکرر این قانون، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان واحد خالی شناسایی می شود، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به این شرح خواهد بود:
سال دوم: معادل یک دوم مالیات متعلقه
سال سوم: معادل مالیات متعلقه
سال چهارم و به بعد: معادل یک ونیم برابر مالیات متعلقه

**درآمد اجاره مبنای تشخیص مالیات
براساس ماده 54 قانون اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم درآمد اجاره، براساس قرار داد اعم از رسمی یا عادی مبنای تشخیص مالیات قرار می گیرد.
در مواردی که قراردادی وجود نداشته باشد یا از ارائه آن خودداری شود و یا مبلغ مندرج در آن کمتر از 80 درصد ارقام مندرج درجدول املاک مشابه تعیین و به سازمان امور مالیاتی اعلام شده باشد، میزان اجاره بها، براساس جدول اجاره املاک مشابه تعیین خواهد شد.
براساس تبصره 2 این ماده چنانچه معلوم شود اجاره ملک بیش ازمبلغی است که مشمول مالیات قرار گرفته مالیات مابه التفاوت طبق مقررات قابل مطالبه خواهد بود.
براساس تبصره 3 این ماده در مواردی که درآمد اجاره واقعی کمتر از درآمد تعیین شده باشد و مالیات تعیین شده مورد اعتراض مودی باشد در این صورت پرونده قابل رسیدگی در مراجع حل اختلاف مالیاتی خواهد بود.

** درآمد ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان مشمول مالیات خواهد بود
براساس قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان مشمول مقررات مالیات بر درآمد خواهد بود.
مطابق ماده 77 این قانون نخستین نقل و انتقال این ساختمان ها علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی مشمول مالیات علی الحساب به نرخ 10 درصد به ارزش معاملات ملک مورد انتقال است.
مالیات قطعی مودیان موضوع این ماده پس از رسیدگی طبق مقررات مربوط تعیین می شود.
براساس تبصره 2 این ماده شمول مقررات این ماده در خصوص ساخت و فروش ساختمان ازجانب اشخاص حقیقی منوط به آن است که بیش از 3 سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن نگذشته باشد.
براساس تبصره سه این ماده، شهرداری ها موظف شدند همزمان با صدور پروانه ساخت و همچنین در هنگام صدور پایان کار مراتب را به منظور تشکیل پرونده مالیاتی به اداره امور مالیاتی گزارش کند.
البته شهرهای زیر صد هزار نفر جمعیت از این ماده مستثنی هستند.
یادآور می شود، قانون اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم 29 مرداد امسال از طرف رئیس جمهور برای اجرا به وزارت امور اقتصادی ودارایی ابلاغ شد.

منبع:خبر گزاری جمهوری اسلامی
تاریخ:1394/05/31

سرتيتر خبر ها

ارسال دیدگاه

نام :
آدرس ايميل :
شرح دیدگاه :
   
ارسال شده توسط:پلاک20
تاریخ:1394/04/11 10:23
بخش دیدگاه خبری پلاک 20 جهت دریافت نظرات شما کاربران گرامی راه اندازی گردید. لطفا جهت تکمیل بخش خبری دیدگاه های خود را برای ما ارسال بفرمائید

Push 2 Check