رکود بازار مسکن همچنان ادامه دارد - اخبار املاک ، اخبار مسکن ، اخبار ساختمان ، اخبار وام مسکن ، اخبار قیمت املاک


تبلیغات مشتریان ما
برج اداري تجاري مگاپارس
sales occasion house in tehran
مجتمع اداری تجاری آنا
مجتمع تجاری مسکونی فشم
فروش زمین گرمسار
سرویس خبری پلاک 20

خبرگزاري آريا- بازار مسکن همچنان در اغما بسر مي برد و قيمت ها به کف خود رسيده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادي آريا، بازار مسکن از سال 92 تا کنون در رکود به سر مي برد و اين امر تاکنون به قوت خود باقي مانده است.به اعتقاد کارشناسان کاهش قدرت خريد مردم و از طرفي بالا بودن هزينه تمام شده ساخت مسکن و کاهش ساخت و ساز دو دليل اصلي ايجاد رکود در بازار بوده است. حسام عقبايي رئيس اتحاديه صنف مشاوران املاک تهران با اشاره به کاهش تقاضا در تيرماه به دليل همزماني ماه رمضان با اين ماه گفت : ‌ميانگين نرخ تورم مسکن 10 درصد است که البته اين نرخ در برخي از مناطق کمتر از 10 درصد و در برخي از مناطق به 20 درصد هم رسيده است.
وي اظهار داشت : يکي از عوامل موثر در نرخ گذاري بازار مسکن ميزان عرضه و تقاضاست که تا پايان شهريور با کاهش تقاضا در اين بازار نرخ اجاره هم کاهش مي يابد و در حال حاضر هم بازار در دست کنترل است.
عقبايي گفت: ‌از مهم ترين حوزه هايي در اين بازار تاثير گذار هستند حوزه بانکداري است که نياز به مديريت جدي دارد و دولت هر چه سريعتر بايد نسبت به ورود هلدينگ هاي ساختماني متعلق به بانک ها به بازار مسکن ورود کند و ساز و کاري ايجاد شود که بانک ها از انبوه سازان حمايت کنند.
رئيس اتحاديه صنف مشاوران املاک تهران گفت:‌ از ديگر راهکارهاي تاثيرگذار تشويق به توليد است و دولت همزمان با اينکه طرف تقاضا را تقويت مي کند بايد مشوق هايي را هم براي طرف عرضه و انبوه سازان تعريف کند و تسهيلاتي را در اختيار توليد قرار دهد.
وي با بيان اينکه امسال رونق بازار مسکن در راه است اما افزايش يا جهش و سونامي قيمتي نخواهيم داشت، گفت:از سال 1392 رکود سنگين و عميقي در بخش مسکن حاکم اگرچه گاهي رونق هم ديده شده است و از نيمه دوم پارسال با توجه به حجم معاملات مسکن، خيز خروج از رکود ديده شده است که افزايش خريد و فروش و اجاره مسکن را نشان مي دهد اما به مفهوم خروج کامل از رکود نيست.
رئيس اتحاديه مشاوران املاک تهران گفت: گزارش هاي 120 هزار مشاور املاک در سرسر کشور و 12 هزار مشاور املاک در شهر تهران نشان مي دهد هنوز رونقي در بازار مسکن ايجاد نشده است اما اميدواريم تا پايان سال اين رونق شکل بگيرد.
عقبايي در باره تاثير مذاکرات هسته اي هم گفت : تاثير خاصي ديده نمي شود و واحدهاي مسکوني در بسياري از مناطق به قيمت واقعي خود رسيده‌ است و بايد به توازن و تناسب طرف هاي عرضه و تقاضا برسيم و امروزه ديگر ظرفيت افزايش قيمت‌ مسکن وجود ندارد.
رئيس اتحاديه کشوري مشاوران املاک گفت : اجاره بهاي مسکن نيز روندي عادي دارد و تابع قيمت مسکن است و در شرايطي که قيمت ملک افزايش نشان نمي دهد، هرگونه افزايش اجاره بها نيز غيرمنطقي است.
اين در حالي است که بازار مسکن در دو سال اخير وارد رکود شده و اقدامات مختلفي که از سوي مسئولان دولتي در دستور کار قرار گرفته نيز تا کنون نتوانسته رکود در بازار را از بين ببرد.
اما در اين شرايط کارشناسان حوزه مسکن معتقدند کاهش قدرت خريد مسکن از سوي مردم و اميدواري به افت قيمت ها در دوران پسا تحريم دو دليل اصلي تشديد رکود در بازار در ماه هاي اخير است.
هرچند مسئولان به منظور افزاشي قدرت خريد مسکن وام 80 ميليوني خريد را تصويب کردند اما اين موضوع نيز نتوانسته تاثيري بر قدرت خريد مردم داشته باشد. چراکه اين موضوع در ارديبهشت سال جاري براي اجرا به بانک ها ابلاغ شده و براي پرداخت به حداقل يکسال سپرده گذاري نيازمند است. بر همين اساس نمي توان تا ارديبهشت سال آينده تاثير اين وام را در بازار مسکن مشاهده کرد.
نکته ديگر اين است که اين وام تنها به افراد متاهل تعلق مي گيرد و در شرايطي که فردي مجرد باشد نمي تواند از اين وام استفاده کند. در اين شرايط ابوالقاسم رحيمي انارکي عضو هيات مديره بانک مسکن گفته است بانک مسکن قصد دارد با خذف شرط متاهلي اعلام کند مجردها هم مي توانند تسهيلات 80 ميليون توماني مسکن دريافت کنند.
وي با بيان اينکه فعلا اين تغييرات در دست بررسي است و اجرايي شدن آنها قطعي نشده، گفت: ممکن است بانک مرکزي درخواست بانک مسکن را در اين خصوص رد کند که در آن صورت شرايط فعلي دريافت تسهيلات 80 ميليون توماني ساخت يا خريد مسکن به قوت خود همچنان باقي خواهد ماند.
وي در پاسخ به سوالي در خصوص اظهارات اخير رييس کانون انبوه سازان مبني بر ارائه درخواست افزايش سقف وام مسکن از 80 به 120 ميليون تومان به بانک مرکزي، افزود: بانک مسکن هيچ گونه درخواست افزايش سقف تسهيلات خريد يا ساخت مسکن به بانک مرکزي ارايه نداده است.
اين عضو هيات مديره بانک مسکن، گفت: وام مسکن فعلا تا پايان امسال همان 80 ميليون تومان باقي خواهد ماند و ممکن است براي سال آينده سقف وام افزايش يابد.
نکته ديگري که در ماه هاي اخير به تشديد رکود در بازار مسکن منجر شده افزايش تعداد خانه هاي خالي است. به طوري که صاحبان املاک نيز به اميد افزايش مجدد قيمت ها در دوران رونق اقدام به فروش ملک نمي کنند و همين موضوع باعث شده تعداد خانه هاي خالي افزايش يابد.
بر اساس اين گزارش،موسسه عالي آموزش و پژوهش مديريت و برنامه‌ريزي در چشم انداز بخش ساختمان در سال 94، پيش‌بيني کرده است در سال جاري رکود طرف عرضه در ساختمان بخش خصوصي تداوم دارد.
در آخرين گزارش منتشر شده از سوي اين موسسه ، آمده‌است در بخش ساختمان دولتي، بر اساس لايحه بودجه سال 94 اعتبارات تملک دارايي سرمايه‎اي در بخش عمران نسبت به سال قبل حدود 10 درصد افزايش يافته است. ازاين رو حتي اگر اعتبارات مذکور به طور کامل تخصيص يابد، رشد حقيقي آن نسبت به سال 93 قابل توجه نخواهد بود و نمي‎تواند رشد ارزش افزوده بخش ساختمان را در سال 94 به طور معنادار تحت تاثير قرار دهد.
همچنين با توجه به کاهش قيمت‎هاي نفت، به نظر مي‎رسد که بودجه عمومي دولت در سال 94 با کسري مواجه شود. در اين صورت، بنا به تجربه گذشته، تخصيص اعتبارات عمراني به نفع تامين اعتبارات هزينه‎اي کاهش خواهد يافت و افزايش 10 درصدي اين اعتبارت نسبت به سال93 محقق نخواهد شد. در اين صورت مي‎توان پيش‎بيني کرد که ارزش افزوده ساختمان بخش دولتي نسبت به سال93 کاهش يابد. بنابراين با فرض شرايط موجود، مي‎توان انتظار داشت که در سال 94 رکود طرف عرضه در ساختمان بخش خصوصي تداوم يابد.
در اين شرايط برخي کارشناسان معتقدند اگر موانعي همچون ماليات‌هاي مستقيم، قانون پيش‌فروش، ماليات بر ارزش افزوده و بيمه کارگران ساختماني اصلاح شود، بخش ساخت و ساز مسکن به حرکت درمي‌آيد و در آن صورت قيمت‌ها نيز متعادل مي‌شود.به اعتقاد کارشناسان سازندگان و کارآفرينان نمي‌توانند در بخش مسکن افزايش مصنوعي قيمت ايجاد کنند بلکه اين افراد با محاسبه هزينه، درصدي را به عنوان سود برمي‌دارند. اما در اين شرايط رکود تورمي، هر جور حساب مي‌کنيم دخل و خرج بخش ساخت و ساز با هم جور در نمي‌آيد.
بررسي ها نشان مي دهد هم اکنون متوسط قيمت مسکن در تهران متري 4 ميليون تومان و در شهرستان‌ها متري 2.5 ميليون تومان است که مبالغ 60 و 50 ميليون تومان وام بانکي 20 تا 25 درصد قيمت يک دستگاه آپارتمان در حد الگوي مصرف را پوشش مي‌دهد که ظاهرا اين ارقام نمي‌تواند مسکن را از رکود خارج کند.
اما رکود حاکم در بازار مسکن موجب شده است صاحبان خانه ها به منظور رسيدن به پول نقد قيمت املاک خود را کاهش دهند و آمارهاي رسمي نيز نشان مي دهد قيمت مسکن در دو سال اخير روند نزولي داشته است.
اما در حالي که بازار مسکن همچنان در رکود به سر مي برد مسئولان وزارت راه و شهرسازي مي گويند رصد ما از معاملات مسکن و شرايط بازار اين است که در 6 ماه آينده بازاري آرام پيش‌روي حوزه مسکن خواهد بود و نوسانات قيمتي در اين حوزه نخواهيم داشت. بدين معنا که اين روند در ادامه 6 ماه نخست سال تا پايان سال 94 نيز ادامه مي‌يابد و جهش قيمت و تکاني را شاهد نخواهيم بود.
معاون امور مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي ابراز اميدواري کرده است با بسته‌هاي جديد اقتصادي که براي خروج از رکود در نظر گرفته شده است سرمايه‌گذاري بيشتري در بخش مسکن صورت بگيرد

منبع:خبرگزاری آریا
تاریخ:1394/08/13
برچسب ها:رکود بازار مسکن ،

سرتيتر خبر ها

ارسال دیدگاه

نام :
آدرس ايميل :
شرح دیدگاه :
   
ارسال شده توسط:پلاک20
تاریخ:1394/04/11 10:23
بخش دیدگاه خبری پلاک 20 جهت دریافت نظرات شما کاربران گرامی راه اندازی گردید. لطفا جهت تکمیل بخش خبری دیدگاه های خود را برای ما ارسال بفرمائید

Push 2 Check