10 منطقه پر فروش تهران در بازار مسکن - اخبار املاک ، اخبار مسکن ، اخبار ساختمان ، اخبار وام مسکن ، اخبار قیمت املاک


تبلیغات مشتریان ما
برج اداري تجاري مگاپارس
sales occasion house in tehran
مجتمع اداری تجاری آنا
مجتمع تجاری مسکونی فشم
فروش زمین گرمسار
سرویس خبری پلاک 20

اکونیوز:بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود از وضعیت بازار مسکن، تحولات بازار مسکن شهر تهران را در خرداد ماه ۹۴ اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، بر اساس این گزارش که دو روز پیش منتشر شد، بانک مرکزی با معرفی ۱۰ منطقه پرترافیک شهر تهران به لحاظ حجم معاملات انجام شده در خرداد ماه گذشته، متوسط قیمت هرمترمربع آپارتمان مسکونی در این مناطق را به تفکیک اعلام کرد.
براساس اعلام بانک مرکزی، بیشترین حجم معاملات صورت گرفته در بازار خرید و فروش مسکن در شهر تهران طی دوره سی‌و‌یک روزه خرداد ماه، به ترتیب مربوط به مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۵، ۱۴، ۱۰، ۸، ۷، ۱۸ و منطقه یک، بوده است.
در این گزارش آمده است: در خرداد ۹۴، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع آپارتمان مسکونی، معامله شده از طریق بنگاه‌های مسکن پایتخت، حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود که نسبت به اردیبهشت امسال، معادل ۲. ۰ درصد و در مقایسه با خرداد سال گذشته، به میزان ۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.
همچنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در خرداد ۹۴، معادل ۱۵ هزار و ۶۶۱ مورد بوده است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل، به ترتیب، از ۸. ۹ درصد افزایش و ۵. ۹ درصد کاهش حکایت می‌کند.


سهم ۱۰ منطقه اول در فروش مسکن
آن‌طور که در گزارش بانک مرکزی آمده است، از مجموع کل معاملات خرید و فروش مسکن در خرداد ۹۴، منطقه ۵ با سهم ۵. ۱۲ درصدی از کل معاملات، بیشترین قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۴، ۲ و ۱۵ به ترتیب با سهم ۵. ۹، ۸ و ۸. ۶ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
در واقع، ۵. ۶۷ درصد از تعداد کل معاملات انجام شده در خرداد در شهر تهران صرفا مختص به این ۱۰ منطقه پرترافیک به لحاظ حجم معاملات مسکن بوده و سایر مناطق شهر تهران، تنها ۵. ۳۲ درصد از مجموع معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

نوسازها در اولویت فروش

بر اساس گزارش اخیر بانک مرکزی از وضعیت معاملات خرید و فروش مسکن در شهر تهران، در خرداد ماه، بیشترین حجم معاملات مسکن مربوط به واحدهای نوساز بوده است. آن‌طور که در متن این گزارش آمده است، بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در خرداد ماه ۹۴، حاکی از آن است که واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت، با سهم ۵۳ درصد، بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند.
این سهم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۷. ۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

کاهش قیمت مسکن در خرداد ۹۴
از سوی دیگر بررسی تحولات قیمت و حجم معاملات بازار مسکن شهر تهران در خرداد ماه ۹۴ گویای آن است که متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران نسبت به خرداد ماه سال قبل، با کاهش ۳ درصدی مواجه بوده است. همچنین حجم معاملات واحدهای مسکونی در خرداد ماه سال ۹۴، با کاهش ۵. ۹ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل به ۷/ ۱۵ هزار مورد رسید.
همچنین در خرداد ماه ۹۴، از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع بنای مسکونی معامله شده معادل ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن به میزان حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان مربوط به منطقه ۱۸ بوده است.

کاهش اجاره بها در مقایسه با رشد تورم

بانک مرکزی در ادامه گزارش خود از وضعیت تحولات بازار مسکن در خرداد ۹۴، به بررسی بازار اجاره پرداخته است. در این گزارش، ضمن اشاره به اینکه تغییرات اجاره بهای مسکن بیانگر تاثیرپذیری مستقیم آن از تغییرات قیمت مسکن و نرخ تورم است، آمده است: در خرداد ماه سال ۹۴، نسبت به مدت مشابه سال قبل، شاخص اجاره بهای مسکن در شهر تهران ۴. ۱۱ درصد رشد نشان می‌دهد.
همچنین این شاخص در کل مناطق شهری کشور، شاهد رشد ۳. ۱۳ درصدی بوده است. در این گزارش تاکید شده است: در مجموع نرخ رشد اجاره بها طی ماه‌های اخیر همسو با تحولات نرخ تورم از روند کاهشی برخوردار بوده است.

کاهش ۲۸ درصدی معامله آپارتمان

بانک مرکزی همچنین در این گزارش، به تشریح نحوه تحولات بازار مسکن طی سه ماهه اول سال ۹۴، پرداخته است. بر اساس آنچه در این گزارش آمده است، در سه ماه اول سال جاری، حجم معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران، با کاهش ۴/ ۲۸ درصدی همراه شد که به نظر می‌رسد بخشی از کاهش حجم معاملات مسکن در سه ماه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ناشی از افزایش قابل ملاحظه معاملات در سه ماهه نخست سال گذشته، تحت تاثیر نگرانی خریداران از تبعات اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها در آن مقطع زمانی قابل ارزیابی باشد.

منبع:اکو نيوز
تاریخ:1394/4/25

سرتيتر خبر ها

ارسال دیدگاه

نام :
آدرس ايميل :
شرح دیدگاه :
   
ارسال شده توسط:پلاک20
تاریخ:1394/04/11 10:23
بخش دیدگاه خبری پلاک 20 جهت دریافت نظرات شما کاربران گرامی راه اندازی گردید. لطفا جهت تکمیل بخش خبری دیدگاه های خود را برای ما ارسال بفرمائید

Push 2 Check