رونق بازار مسکن فقط روی "کاغذ خبر" - اخبار املاک ، اخبار مسکن ، اخبار ساختمان ، اخبار وام مسکن ، اخبار قیمت املاک


تبلیغات مشتریان ما
برج اداري تجاري مگاپارس
sales occasion house in tehran
مجتمع اداری تجاری آنا
مجتمع تجاری مسکونی فشم
فروش زمین گرمسار
سرویس خبری پلاک 20

در حالی مسئولان و دست‌اندرکاران از بازگشت رونق به بازار مسکن خبر می‌دهند که گزارش میدانی تسنیم حکایت از آن دارد، "بازار" بی‌تفاوت به این قبیل اظهارنظرها همچنان در رکود به سر می‌برد و مردم همچنان قدرت خرید لازم برای ورود به آن را ندارند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چند صباحی است که موج تازه‌ای از انتشار "خبر" با مضمون بازگشت رونق به بازار مسکن به راه افتاده است. وزیر راه و شهرسازی، برخی دستگاه‌های دولتی و البته شماری از رسانه‌ها مدتی است روی موج خروج مسکن از رکود سوار شده‌‌اند.

عباس آخوندی وزیر راه چند روز پیش گفته بود: «در 2.5 سال گذشته قیمت مسکن کاهش یافته و این بخش در حال خروج از رکود است».

بانک مرکزی نیز با استناد به آمار خام سامانه کد رهگیری از رونق غیرتورمی بازار مسکن خبر داده است.

کنار اینها برخی رسانه‌ها هم گزارش‌های جهت‌داری را با مضمون بازگشت رونق به بازار مسکن منتشر کرده‌اند، اما آیا واقعاً این‌گونه است؟ این پرسش را با شماری فعالان و مشاوران املاک سطح پایتخت مطرح کردیم، پاسخ‌های جالب و در عین حال بسیار متفاوت نشان می‌دهد که مسکن هنوز از رکود خارج شده و فعلاً امیدی به بازگشت رونق به این بازار نیست.

*همه فروشنده‌ شدند، خریدار نداریم

مشاور املاک محدوده مطهری درباره وضع بازار مسکن به تسنیم، گفت: امسال مسکن سال نو را با رکود آغاز کرد و بةخلاف وعده‌های داده شده در خصوص خروج مسکن از رکود، این بخش همچنان مانند سال‌های اخیر راکد بود.

وی با بیان این‌که واقعیت آن است که مسکن نه به دوران قبل و نه پسابرجام هیچ واکنشی نشان نداد، افزود: افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن نیز که از زمستان دو سال پیش آغاز شده هم نتوانست باعث رونق بازار مسکن شود، چراکه قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش یافته و با یک وام 70، 80 میلیون تومانی کسی نمی‌تواند در کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ صاحب‌خانه شود.

وی در واکنش به این مسئله که برخی مسئولان از خروج بازار مسکن از رکود خبر داده‌اند، گفت:‌ به‌عنوان فردی فعال در بازار مسکن تأکید می‌کنم هنوز اتفاقی در حوزه مسکن روی نداده و بازار در رکود انتظاری (کاهش بیشتر قیمت) به سر می‌برد. احتمالاً مسئولان وقتی دیدند با افزایش تسهیلات مسکن اتفاقی نیفتاد به‌دنبال انتشار چنین خبرهایی برای ترغیب مردم جهت ورود به بازار مسکن هستند.

وی ادامه داد: به‌فرض که همین الآن مسکن از رکود خارج شده است، چند درصد مردم می‌توانند وارد این بازار شوند؟ مسلماً با رویکرد کنونی مسئولان نمی‌توان به خروج مسکن از رکود حداقل تا یک سال آینده امیدوار بود.

وی یادآور شد: در حال حاضر در بازار مسکن همه فروشنده شده‌اند و خریداری وجود ندارد.

*تیرهایی که به سنگ خورد

یک مشاور املاک دیگر در محدوده قائم‌مقام فراهانی می‌گوید: چه‌اتفاقی در بخش اقتصاد کشور روی داده که باید منتظر خروج بازار مسکن از رکود باشیم؟

وی ادامه داد: با وجود تأکید بر کاهش تورم اما مردم همچنان گران شدن اقلام را می‌بینند و در این وضعیت کسی به فکر خرید خانه نیست.

وی با اعلام این‌که تقریباً سه سالی است که رکود بازار مسکن را فرا گرفته است، افزود: طی دو سه سال اخیر دلالان و سوداگران تلاش کردند با شایعه‌پراکنی باعث افزایش قیمت شده و به این ترتیب موجبات ورود مردم به این بخش را مهیا کنند، اما تمام این "تیرها به سنگ خورد".

وی با بیان این‌که حالا هم نوبت شماری از مسئولان و مدیران ذی‌ربط در مسکن رسیده است، تصریح کرد: سایه رکود بر بازار مسکن گسترده‌تر از این است که با اظهارات و برخی گزارش‌های غیرواقعی بتواند تحرکی در آن ایجاد کرد.

وی در پیش‌بینی بازار مسکن نیز گفت: قطعاً تا پایان امسال مسکن راکد خواهد ماند و این وضعیت حداقل تا نیمه نخست سال آینده هم ادامه دارد. این احتمال وجود دارد که با باز شدن فضای اقتصادی کشور، بازار مسکن نیز به‌تبع آن وارد دوران رونق غیرتورمی شود.

*تخفیف هم کارساز نبود

یک مشاور املاک در خیابان آزادی نیز با اشاره به این‌که در سال 94 مالکان و سازندگان تمام تلاش خود را به کار بستند تا واحدهای خود را به فروش برسانند به تسنیم گفت: مالکان امیدوار بودند با شروع سال 94 بازار مسکن تحت تأثیر مذاکرات هسته‌ای قرار گرفته و خرید و فروش در آن رونق بگیرد.

وی افزود: این در حالی بود که نه توافق هسته‌ای و نه اجرایی شدن برجام تأثیری روی رکود بازار نداشته است.

وی با ابراز این‌که فروشندگان با ارائه تخفیف 5 تا 10 درصدی به‌دنبال فروش واحدهای خود بودند، تصریح کرد: اما این راهکار هم کارساز نبود و مردم تمایلی به خرید مسکن نداشتند. این وضعیت همچنان ادامه دارد و خریداران (مصرف‌کنندگان) از یک سو در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند و از سوی دیگر امیدوارند دولت تسهیلات مناسب‌تر با نرخ سود پایین‌تری را در اختیار آنها قرار دهد تا بتوانند وارد بازار مسکن شوند.

وی تأکید کرد: بازار مسکن کوچکترین توجهی به اظهارنظر مسئولان و دست‌اندرکاران ندارد، تحریک تقاضا زمانی می‌تواند منجر به آشتی مردم با بازار مسکن شود که تسهیلات مناسب تا 80 درصد قیمت واحدهای مسکونی از سوی بانک پرداخت شود.

منبع:خبرگزاری تسنیم
تاریخ:1394/11/08

سرتيتر خبر ها

ارسال دیدگاه

نام :
آدرس ايميل :
شرح دیدگاه :
   
ارسال شده توسط:پلاک20
تاریخ:1394/04/11 10:23
بخش دیدگاه خبری پلاک 20 جهت دریافت نظرات شما کاربران گرامی راه اندازی گردید. لطفا جهت تکمیل بخش خبری دیدگاه های خود را برای ما ارسال بفرمائید

Push 2 Check