دمای زمستانی بازار مسکن در میانه فصل ، گرم‌تر شد - اخبار املاک ، اخبار مسکن ، اخبار ساختمان ، اخبار وام مسکن ، اخبار قیمت املاک


تبلیغات مشتریان ما
برج اداري تجاري مگاپارس
sales occasion house in tehran
مجتمع اداری تجاری آنا
مجتمع تجاری مسکونی فشم
فروش زمین گرمسار
سرویس خبری پلاک 20

به گزارش نامه نیوز،بازار معاملات مسکن در میانه فصل زمستان با پیشروی در مسیر پیش‌رونق، برای چهارمین ماه متوالی، افزایش حجم پیدا کرد. گزارش «دنیای اقتصاد» از اطلاعات جدید دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن حاکی است: حجم خرید آپارتمان در تهران طی بهمن ماه، به بالاترین سطح در مقایسه با ماه‌های گذشته از سال جاری رسید و این خزش معاملاتی منجر به ثبت رکورد فروش 15 هزار و 965 واحد مسکونی در مناطق 22گانه پایتخت شد. رشد تدریجی و در عین حال پیوسته معاملات خرید مسکن، مطابق پیش‌بینی‌های کارشناسی، با «قیمت ثابت» در جریان است که این موضوع خود بیانگر «رفتار غیرهیجانی تقاضا» و همچنین «تحریک‌پذیر نبودن قیمت مسکن از فضای موجود»، است. دمای بازار مسکن تهران به لحاظ حجم معاملات خرید آپارتمان، در بهمن ماه 7درصد نسبت به دی ماه سال جاری افزایش پیدا کرد. این در حالی است که حجم خرید مسکن در دی ماه 10 درصد نسبت به آخرین ماه پاییز، رشد کرده بود و در آبان و آذر نیز رشد ماهانه معاملات به ترتیب معادل 11 درصد و 5/ 0 درصد ثبت شد.

طی دست کم 4 ماه گذشته که خرید و فروش آپارتمان از رکود خارج شده است، روند نوسانات قیمت مسکن با «تغییرات صفر یا نزدیک به صفر» همراه بوده به این معنا که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران نه تنها از ابتدای پاییز که از اوایل سال 94 تا کنون در بازه 4 میلیون تا 4 میلیون و 100 هزار تومان ثابت مانده است. در حال حاضر، خریداران زمستانی، آپارتمان‌های آماده فروش شهر تهران را به قیمت بهمن 93 – نرخ‌های یکسال گذشته- معامله می‌کنند که این خود نشانه‌ای از رشد غیرتورمی معاملات مسکن در آستانه رونق سال95 است. پیش‌تر، با اوج‌گیری 30درصدی معاملات مسکن در دی ماه، شایعاتی در بازار پخش شد مبنی بر اینکه تقاضای سفته‌بازانه ناشی از افزایش سقف وام اوراق مسکن باعث افزایش حجم خرید آپارتمان شده و به تبع، قیمت مسکن در کوتاه‌مدت تحریک خواهد شد اما هم‌اکنون عملکرد بازار در ماه دوم زمستان از یکسو مصرفی‌بودن معاملات را تایید می‌کند و از سوی دیگر نشان می‌دهد، رشد حجمی بازار خرید مسکن به شکل فعلی، به تحریک سطح قیمت مسکن منجر نخواهد شد. براساس این گزارش، ریزنوسانات ماهانه قیمت متری مسکن –تغییرات کمتر از 5 درصد که عملا به تغییرات آنچنانی قیمت کل منجر نمی‌شود- در بهمن امسال نرخ مثبت 6/ 2 درصد را به ثبت رساند. در دی ماه، این شاخص 4/ 1 درصد منفی شد.

در حال حاضر رقم دقیق قیمت مسکن در تهران مترمربعی 4 میلیون و 126 هزار تومان است که در مقایسه با سال گذشته همین موقع، هیچ تغییر ریز یا درشتی نکرده است. بهمن پارسال نیز متوسط قیمت مسکن در پایتخت، درست به متری 4 میلیون و 126 هزار تومان رسید. کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند: بازار معاملات ملک در سال آینده، تغییر فاز جدی پیدا می‌کند. اما زمان این تغییر متناسب با شرایط اقتصاد کلان و مولفه‌های موثر بر رفتار سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان بازار مسکن، چندان قابل تشخیص نیست و پیش‌بینی آن به تحلیل‌های برون بازاری نیاز دارد.

منبع:ویکی نگار
تاریخ:1394/12/05

سرتيتر خبر ها

ارسال دیدگاه

نام :
آدرس ايميل :
شرح دیدگاه :
   
ارسال شده توسط:پلاک20
تاریخ:1394/04/11 10:23
بخش دیدگاه خبری پلاک 20 جهت دریافت نظرات شما کاربران گرامی راه اندازی گردید. لطفا جهت تکمیل بخش خبری دیدگاه های خود را برای ما ارسال بفرمائید

Push 2 Check