فرصت استفاده مصرفي اوراق مسكن - اخبار املاک ، اخبار مسکن ، اخبار ساختمان ، اخبار وام مسکن ، اخبار قیمت املاک


تبلیغات مشتریان ما
برج اداري تجاري مگاپارس
sales occasion house in tehran
مجتمع اداری تجاری آنا
مجتمع تجاری مسکونی فشم
فروش زمین گرمسار
سرویس خبری پلاک 20

به گزارش ایران فایل ، قيمت اوراق مسكن ركورد ارزانترين نرخ فروش طي يكسال اخير را ثبت كرده و هزينه خريد اوراق 45 ميليون توماني به كمتر از 6 ميليون و 500 هزار تومان رسيده است.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر 500 هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری و به بانک مسکن ارائه کنند. مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قیمت (تسه)ها را می‌توان در سیاست‌های دولت مبنی بر افزایش سقف تسهیلات مسکن و رونق بخشیدن به این بخش دانست؛ به‌طوری که در سال 92 با افزایش وام مسکن زمینه‌ افزایش شدید قیمت اوراق فراهم شد، اما پس از این رشد قیمت‌های هیجانی با اقدامات شرکت فرابورس به منظور به حداقل رساندن سفته‌بازی‌ها، تقاضای واقعی وارد این بازار شد و قیمت‌ها متعادل شدند. به این ترتیب، اوراق مزبور که تابستان سال گذشته به قیمت‌های بیش از 100 هزار تومان نیز رسیده بودند، در شرایط فعلی بین 70 تا 75 هزار تومان نوسان می‌کنند.

بر اساس آمار، در چهار ماه ابتدای امسال عددی معادل یک هزار میلیارد تومان اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس ایران پذیرش شده و از سوی دیگر از شهریور سال گذشته مقدار تقاضا در این حوزه کاهش یافته و قیمت‌ها تعدیل شده است. گزارش‌های آماری بیانگر آن است که در سه ماه ابتدای امسال، 24 هزار و 800 نفر برای دریافت اوراق تسهیلات مسکن مراجعه کرده و یک هزار و 117 میلیارد تومان وام دریافت کرده‌اند.اگر بخواهیم دلیل تداوم کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن را واکاوی کنیم باید فزونی عرضه نسبت به تقاضا را دلیل اصلی کاهش قیمت اوراق در 8 ماه گذشته بدانیم، ضمن اینکه به دلیل رکود حاکم در بخش مسکن، ارزش معاملات این اوراق در سال جاری با کاهش مواجه شده و در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 27 درصد کاهش یافته است.

سال گذشته، حجم عرضه اوراق 23 درصد كمتر از تقاضا بود اما امسال نه تنها اين معادله برابر شده كه در برخي ماه‌هاي ابتدايي سال، ميزان اوراق موجود در فرابورس از تقاضاي خريد آن بيشتر شد.

با اين حال حجم تقاضاي خريد اوراق تسهيلات خريد مسكن در حال حاضر 18 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش پيدا كرده است كه اين خود ناشي از ركود معاملات مسكن مي‌تواند باشد.

هم اكنون نرخ سود تسهیلات بانک مسکن از 15 به 16 درصد رسیده است که با خرید این اوراق در محدوده 70 هزار تومان، رقمی که برای اوراق پرداخت شده است، از مبلغ وام کم شده و با محاسبه قسط‌هایی که بابت بازپرداخت وام لحاظ می‌شود، کمتر از 20 درصد سود توسط سرمایه‌گذار پرداخت خواهد شد که در مقایسه با دیگر وام‌های بانکی همچنان جذابیت‌های خود را برای متقاضیان دارد. البته این نکته را باید در نظر داشت که در شرایطی که قیمت به 100 هزار تومان رسیده بود، با احتساب رقمی که بابت خرید اوراق کسر می‌شد سود 6/ 21‌درصدی تعلق می‌گرفت که شاید برای عده‌ای ازمتقاضیان به صرفه نبود.

كارشناسان مي‌گويند: آنچه در حال حاضر باعث تعديل و ارزاني قيمت اوراق مسكن شده از يك طرف به راه اندازي صندوق تسهيلات خريد مسكن يكم در بانك مسكن مربوط مي‌شود و از طرف ديگر، خاموش شدن شايعه‌ها و جو رواني ناشي از انتظار براي افزايش سقف وام مسكن است.

در طول سال گذشته، مذاكرات وزارت راه و شهرسازي و بانك مركزي براي افزايش سقف وام خريد مسكن و راه اندازي صندوق پس انداز مسكن، در هر ماه باعث شكل گيري يك شايعه در بازار وام مي‌شد و بلافاصله بر قيمت اوراق اثر مي‌گذاشت.

در آن زمان اين تصور وجود داشت كه سقف تسهيلات اوراق مسكن قرار است افزايش پيدا كند و همين شايعه باعث ورود تقاضاي سفته‌بازانه به بازار فرابورس براي خريد حجيم اوراق و احتكار آن به قصد فروش در زمان افزايش سقف، شد!

اما در حال حاضر چون كه تكليف سقف وام خريد مسكن روشن شده، تقاضاي سفته بازي در بازار وجود ندارد يا به كمترين حد رسيده است.

مطابق مصوبه شورای پول و اعتبار، اعطای تسهیلات مسکن به دارندگان حساب پس‌انداز مسکن یکم با شرایط خاص و پس از یک سال سپرده‌گذاری انجام می‌شود. علاوه بر این، شورا ممنوعیت اعطای تسهیلات مسکن توسط تمامی بانک‌های دولتی و خصوصی از محل منابع‌شان تا سقف 60 میلیون تومان برای هر واحد مسکونی را لغو کرد. بنابراین حداقل تا سال آینده سقف تسهیلات مسکن 60 میلیون تومان خواهد بود که این رقم با سقف تسهیلات فعلی بانک مسکن برای زوج‌های جوان برابری می‌کند.

هم اكنون قيمت هر فقره اوراق 500 هزار توماني در كانال 70 هزار تومان مهار شده است.

منبع:ایران فایل
تاریخ:1394/06/09

سرتيتر خبر ها

ارسال دیدگاه

نام :
آدرس ايميل :
شرح دیدگاه :
   
ارسال شده توسط:پلاک20
تاریخ:1394/04/11 10:23
بخش دیدگاه خبری پلاک 20 جهت دریافت نظرات شما کاربران گرامی راه اندازی گردید. لطفا جهت تکمیل بخش خبری دیدگاه های خود را برای ما ارسال بفرمائید

Push 2 Check